Újraéledő, túrabemutató rovatomban legutóbb a Cartographia - Budai Kilátók rendezést vettem górcső alá, s nagyjából az útvonal felénél búcsúztam el, s hagytam félbe a történetet. Folytatódjon innen az út, Adyligettől a Nagy-Kopaszon át Nagykovácsiba!
Az írás első részét itt tudjátok elolvasni.
A túra második szakaszában a hegység leg-
magasabb pontját is célba vesszük,
hogy onnan leereszkedve érjünk be
Nagykovácsiba |
Kell egy kis helyismeret azon a részen, erről András barátommal tudnánk mesélni, az indokoltnál általában eggyel mindig több az út, és ha nem figyelünk, a jelzéseket is könnyen be lehet nézni. Bár az is igaz, hogy a potenciálisan problémás útelágazásoknál - illetve egynél biztosan - az átlagosnál kétszer-háromszor nagyobb turistajel mutat a helyes irányba. Vagy éppen egy hármas jelzés azon a ponton, ahol az aszfaltútról visszakanyarodunk a mezőre.
Jobbról balra: János-hegy, Nagy-Hárs-hegy, Fekete-fej |
A nagy találkozás - szerintem kölcsönösen megdöbbentünk egy pillanatra |
Ezen a napon általában valakit mindig elhagytam, s hamarosan valakiket megint utolértem. Most éppen a Fekete-fej tetején megismert fősulisokat. Bizonytalanul ténferegtek kicsit ismételten, én meg már mosolyogtam a bajszom alatt. "Vörös-pocsolya erre" - mutattam nekik, s innentől a Csergezán Pál-kilátóig útjelzőjük voltam, hol előttük, hol mögöttük haladva. A két ellenőrzőpont között 3,6 kilométeres a távolság, és mivel a piros út elhagyva a lankás rétet, innen is csak enyhén emelkedik, ezen a szakaszon kiválóan lehet haladni. Szeretem is, ha késésben vagyok, ezen a részen nyomom meg mindig, bármelyik irányba is haladjak.
Vörös-pocsolya, EP. Bal felső sarokban a pontőr, egy Dickens-regényben is el tudnám
képzelni az alakját. Az alsó két fotón a híres-neves Vörös-pocsolya látható
|
A piros útról letérve a piros háromszöget követve lehet eljutni a Nagy-Kopaszhoz, át a Fekete-hegyeken. Ezen a szakaszon nem lettem volna olyan magabiztos, ha segítséget kérnek, hiszen mindössze egyszer jártam erre, s akkor is éppen a másik irányból érkezve. Még szerencse, hogy a GPS segít, ha hirtelen elbizonytalanodnál.
Mindjárt a Tarnai-pihenőnél vagyunk... |
Néhány kilométerrel távolabb a piros háromszöget zöldre váltva kell ereszkedni a Tarnai-pihenőhöz. Itt újabb meglepetés, a kétfős pontőrszolgálat egy fa tövében gubbaszt, messze nem a pihenőnél. Pecsét itt, kilátás ott, tájékoztatnak. Piszkosul nagy volt a szél, ők pedig mielőtt teljesen kockára fagynak, úgy döntöttek, hogy inkább feljebb húzódnak. Ezzel persze megspórolnak nekünk, túrázóknak néhány száz méter utat, nekik is jobb így, akit meg a kilátás érdekel, nyugodtan menjen le, és nézelődjön.
A panoráma most is csodálatos, bár az eredeti tervemet, hogy kiülök a sziklákhoz, és megebédelek, fel kellett adnom. Nem a szél miatt, az még nem is zavart volna annyira, sokkal inkább a lentről felszűrődő gyerekzsivaj miatt. "4235", "6284" - épp számháború zajlott lent, a felnőttek sütögettek - legalábbis a füstből kiindulva. A lényeg, hogy a kelleténél nagyobb zaj, és tömeg volt, s így már nem is lett volna akkora élmény az élmény. Szóval az ebéd inkább a Csergezán Pál-kilátóban várt rám.
Oda persze vissza kell kaptatni, egy olyan száz méteren ugyanarra, merre lefele jöttünk, majd onnan tovább, felfelé. A csúcs közelében van egy geoláda is, ez most nem lett meg, cserébe egy kellemes, kétszendvicses ebéd igen, a hegység csúcsán. Ezalatt az akklimatizáció is lezajlott, a tériszonyom kezelhető mértékűre csökkent, jöhetett a képi dokumentálás.
Ha azt írtam a Hárs-hegynél, hogy oda mindenképpen föl kell menni, mert csodás, és a többi, akkor ide még annyira muszáj felmászni. A Kevélyek, a Pilis, Dobogókő, másik irányban a Vértes, délre Biatorbágy, de még talán Százhalombatta is látszik. És persze a Budai-hegység lánca, közvetlenül előttünk, alattunk, a Nagy-Szénástól egészen a Csíki-hegyekig. Bámulatos. Ahogyan az is, hogy egy bringás a kilátó tetejébe is felcipelte járművét. Érdekes downhillre készülhet, gondoltam magamban. Lent persze nyilván nincs mihez kilakatolni. Bár ki tudja, én előbb jöttem el, a fene se tudja, mit csinált utánam. Lehet, hogy tényleg volt egy extrém downhill? :)
A völgyből felkúszó házak már Nagykovácsit jelzik, a település fölött elnyúló Nagy-Szénás mögött, a takarásban lévő Dorogi-medencén túl a halványkék kitüremkedés a Pilis-hegy |
A kilátótól a célig már csak egy laza 4,3 kilométer van hátra, értelemszerűen végig lefelé. Kényelmes szekérúton haladhat, aki arra jár, Nagykovácsi felé haladva egyre jártabb az út, s a civilizáció is fokozatosan tér vissza. Az egyik útelágazásban például egy frissen felszentelt kereszt áll, 2016-ban állították fel, egy korábbi, világháborúban elpusztított kőkereszt helyén.
Frissen visszaállított kereszt, Nagykovácsi határában |
A célban viszont egyik meglepetés után ért a másik. Kezembe nyomtak elsőként egy tányért. Ilyen ikeás, salátás típusút, a túra logójával díszített verzióban. Aztán kaptam még egy általam behatárolhatatlan méretű oklevelet, ami azon túl, hogy semmilyen A/x formátumnak nem felelt meg, legalább nagy volt. Meg is gyűrődött az egyik sarka, mire sikeresen hazaszállítottam, de nagyobb károk nem keletkeztek. Még a tányér is egyben maradt. Egyedi megoldás a díjazásra, meg jó is, de nem biztos, hogy a legpraktikusabb. Tavalyról maradt, az volt a jubileumi 10. rendezés, lehet, hogy ekkor rukkoltak elő ezzel az extrával.
Egyébként az itiner is tavalyról maradt. Nincs is ezzel semmi baj, az útvonal nem változik, miért kéne kidobni, hogy aztán újat kelljen csinálni? Ugye, hogy semmi értelme. Csak a dátumot kell rajta átírni, és onnantól minden oké. S a hátoldalon így egy darabka történelemmel is találkozhatunk, a támogatók logói között.
Nagykovácsi, plébánia, cél |
Ott van például a Budakeszi Vadaspark. Őket nem is ezért említem, csak bekezdésekkel feljebb kifelejtettem, hogy mivel az Extra távja a Vadasparkon halad át, így ingyenesen az is megtekinthető, ha az itinert felmutatjuk. A szervezők fél órát biztosítanak a park megtekintésére. Ezt persze növelhetjük, ha a maradék időnkkel megfelelően gazdálkodunk.
Történelmi támogatók... |
És akkor a darabka történelmek. A Horalky már nem Horalky, hanem Moments néven fut. És a Metropol újság is a támogatók között szerepelt 2015-ben. Ma már Metropol sincs, van helyette napi Lokál. Mindenki döntse el, hogy az ingyenes napi hírújságok piacán minőségi változás történt-e? Ja, és hazafele tartva, a 61-es villamospótlón ért el a hír, hogy "ideiglenesen felfüggesztették" a Népszabadság kiadását. Legközelebb lehet, hogy inkább úttörővasutazni megyek...
Hiányzik a Kaán-Károly-kilátó pecsétje, szóval muszáj lesz újra elindulni ezen a túrán, hogy egyszer meglegyen minden pecsét |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése