Az emberi tevékenység újabb sikert könyvelhet el, legalábbis egy friss kutatás eredményei erre utalnak.
Ürülnek az óceánok. Mármint nem a víz, annak mennyisége majd szépen gyarapszik, hiszen a klímaváltozásnak köszönhetően olvadnak a jégsapkák, emelkedik a tengerek vízszintje. Viszont a bennük található élőlényekkel kapcsolatban ez már nem mondható el.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) és a Londoni Zoológiai Társaság most hozta nyilvánosságra közösen végzett kutatásuk eredményeit, melyek lesújtó megállapításokkal zárultak. A kutatók 1970 óta 1200 fajt vizsgálva arra jutottak, hogy az elmúlt negyvenöt év során 49 százalékkal csökkent a tengeri emlősök, madarak, halak és hüllők populációja.
De a jelentés ennél még sötétebb megállapításokat is tartalmaz: az emberi táplálék részét képező fajok még rosszabb számadatokkal rendelkeznek. A tonhal- és makrélapopulációk például 74 százalékkal csappantak meg.
"Az emberi tevékenység súlyosan károsította az óceánt a még szaporodás előtt álló halak kifogásával és az állatok élőhelyeinek elpusztításával" - húzta alá Marco Lambertini, a WWF nemzetközi főigazgatója.
És akkor itt vannak még a tengeriuborkák. Nevükkel ellentétben ezek nem valami különleges zöldségfélék, rendszertanilag a tüskésbőrűek törzsébe tartoznak, testük megnyúlt, zsákszerű, s életvitelszerűen a tengerek mélyén fekszenek. Ha engem kérdeztek, meglehetősen gusztustalan teremtményei a Földnek.
Ázsia-szerte azonban luxuscsemegeként fogyasztják, amihez ha hozzáadjuk, hogy Ázsia-szerte meglehetősen sokan élnek, kimondottan rossz hír a tengeriuborkáknak. Drasztikusan meg is csappant egyedszámuk, a Galapagos-szigeteknél 98, míg a Vörös-tengerben 94 százalékkal.
Így néz ki egy tengeriuborka (Fotó: Wikipedia) |
Mi pedig lehet, hogy veszünk egy halastavat, mert ha a kínaiak vonóhálóikkal kihalásszák az utolsó heringet, a japánok meg leölik az utolsó bálnát, egész jó ára lesz a pontynak, harcsának, keszegnek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése