Bár a Gercse túrán már túl vagyunk, folytatjuk a túra útvonalának bemutatását. Az útvonal nagyját már magunk mögött tudhatjuk, a Remete-hegy oldalában, a Remete-szurdok tetejéről folytatjuk a kirándulást.
Barlang a Remete-szurdok oldalában |
A szurdok mélyén |
Kilátás a Remete-hegy oldalából; közvetlenül alattunk a Remete-szurdok |
Kegytemplom Máriaremetén |
Belefuthatunk a felújítás alatt álló Klebelsberg kastélyba, mely mára lehet, hogy már meg is újult, de mivel utoljára 2014-ben jártam arra, így semmi biztosat nem tudok mondani. Majd irány a Mosbach-park, ami egy tök kellemes kis hely, enyhén emelkedve haladunk át rajta, egy a probléma, hogy az út kacskaringózva halad át rajta. Idegtépő, mikor amúgy sietnél, de parkban vagy, tehát a füvet mégsem szeretnéd indokolatlanul kitaposni. Veszel egy mély lélegzetet, és nekiindulsz a nyolcadik-tizedik kunkornak is... Érdekesség, hogy egykor ez egy temető volt, aztán a XX. század elején kiürítették, s parkká vált.
Megújuló kastély... Talán már meg is újult? |
A parkot elhagyva jobbra fordulunk, s a település szélén a pusztaság határán haladunk tovább, hamarosan elválunk a kék + jeltől is, a szervezők innen szalagozva jelzik az irányt: egy földúton haladunk tovább a templom felé. Az út két oldalán valami furcsa fák cserjéi vannak elültetve, s nevesítve. Állítólag a hívek ültették, de lehet, hogy már rosszul emlékszem a három évvel ezelőtti magyarázatra. Mindenesetre volt egy-kettő, mely szemre már akkor kiszáradt. No, idén majd ezt is jól megnézem. Aztán ki tudja, lehet, hogy harminc év múlva gyönyörű kis allé vezet majd a templomhoz...
A Mosbach-park |
Jobbra, egy facsoport árnyékában alig láthatóan bújik meg a gercsei templom. Volt ez rom is, de aztán még időben helyrepofozták, úgyhogy nekünk jelenleg az lenne a feladatunk, hogy megőrizzük valahogy az utókornak, lehetőleg ebben a formában. A kis román kori templom az egykori Gercse település utolsó emléke, a falu ugyanis a török hódoltság alatt, s azt követően teljesen eltűnt. Tényleg remélem, hogy semmilyen ingatlanfejlesztő nem teszi rá a kezét erre a részre, ugyanis ez úgy szép, ahogy van. Úgyis csökken a lakosság, nem kell minden négyzetmétert beépíteni új házakkal, hogy végül egy darabnyi zöldterület se maradjon sehol. A Gercsét hagyjuk meg olyannak, amilyen: egy dimbes-dombos pusztaságnak, melyet körülölelnek a Budai-hegység vonulatai, s mely tele van galagonyával és csipkebogyóval. Mert ez így szép, és kész.
Gercsei kilátás: körben ilyen hegyek övezik a teknőt |
Az útvonal innentől már megegyezik a 15-ös távon leírtakkal: szalagozott útvonalon érjük el a sárga jelzést, hogy azon felcaplassunk az Újlaki-hegyre, majd a másik oldalán lerobogjunk a Határ-nyeregbe, ahol egy balfordulóval a zöld-piros körsétán eljussunk a Libanoni cédrushoz. Innen Nyék városrészen át, szalagozva, városi utcákon jutunk vissza a Szilfa utcai rajt/célba. Zsíros kenyér, kitűző, oklevél, satöbbi.
Őszi táj Máriaremetén |
Remélem tetszett a hosszabb táv is, nekem és András barátomnak biztosan. Ha idén lemaradtál róla, nem tudom, lesz-e még rá lehetőséged, mi virtuálisan biztos visszatérünk még ide, mutatni pár érdekességet, akár cikk formájában, akár ládászvideó képében.
Az Újlaki-hegy tetején mindig a jó szélre várnak... |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése