2015. április 28., kedd

Nyílt nap a Kelenföldi buszgarázsban




Egy napra a nagyközönség előtt is megnyílt a Kelenföldi buszgarázs, ezt az alkalmat én sem hagyhattam ki, s még különleges helyeken is sikerült körbenézni.



Idén ünnepli századik évfordulóját a budapesti buszközlekedés, s ennek apropóján a BKV igen csak kitesz magáért. Eddig is tartottak rendszeresen nyílt napokat a telephelyeiken, olyanra emlékeim szerint azonban nem nagyon akadt példa, hogy egy éven belül valamennyi olyan létesítményét megnyissa az érdeklődők előtt, ahol buszokat tárolnak. Ráadásul most az egész eseménysorozatot egy buszos felvonulással kezdték, még március elsején.

2015. április 23., csütörtök

Szolgálati közlemény...

Fotó: Wikipédia

...avagy Ön, kedves olvasó, egy részleges teszt alanya.

Szóval most az van, hogy kicsit zavarodottan tekintek a blogomra, miután jelenleg nem teljesen úgy néz ki, ahogyan azt megálmodtam. Talán feltűnt, de a posztok betűtípusa megváltozott. Nem tudatosan, sőt, hétfőn szembesültem a jelenséggel. Majd miután három órát áldoztam a probléma megoldására, és lényegében egy tapodtat sem sikerült előrébb lépnem, ideiglenesen feladtam.

2015. április 22., szerda

A Föld napja – Klímakatasztrófa küszöbén



Az Amazonas medencéje a Nemzetközi Űrállomásról nézve (Fotó: Wikipédia)

"Abban konszenzus van, hogy a visszafordíthatóság határa az ipari forradalom előtti átlaghőmérséklethez képest a két Celsius-fokos átlaghőmérséklet-növekedés." - Ma van A Föld napja.

Sok szempontot meg lehetne említeni ezen a napon, de talán a klímaváltozás az, amit mindenki a saját bőrén tapasztalhat. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) adatai szerint például a 2014-es volt a legmelegebb év azóta, hogy rendszeres mérések történnek. A globális átlaghőmérséklet 14,57 Celsius fok volt, ami 0,57 fokkal magasabb eredmény az 1969 és 1990 közötti időszak átlaghőmérsékleténél.

2015. április 20., hétfő

Gondolatok a Gerecse 50-es túráról



Április 18-án – mint 1982 óta minden év áprilisának harmadik szombatján – ismét megrendezték a Gerecse 50 teljesítménytúrát. Ezúttal nélkülünk, bár ez kicsit úgy hangzik, mintha az eddigi összesen ott lettünk volna. Épp ellenkezőleg, tavaly indultunk először…


Idén Gerecse helyett maradtam otthon, persze nem ágyban, párnák között. Már egy évvel ezelőtt is kiszúrtam, hogy itt mellettem, a Duna-parton is megrendezésre kerül egy új túra, ami mára már a Budapest Kupa sorozatába is bekerült. No, de ahogy tavaly, így idén is a Gerecse időpontját sikerült a rendezésre kiválasztani. Ősszel persze ismét megrendezték, akkor az ISZINIK 100 napján. 2015-ben tehát egyértelmű volt a döntésem: 50 helyett csak 10 kilométer, itthon, a Duna mentén.


2015. április 16., csütörtök

Téli gyermekvasút 8

Lehet, hogy kicsit öregszem is, de arra jutottam, hogy nem árt, ha egy túraévet kényelmesen, komótosan kezdünk el. Nem kellenek hosszas kilométerek, mikor a karácsonyi töltött káposzta utolsó adagjai még a hűtőben várnak. Hideg is van, mozogni viszont muszáj, bőven elég lesz hét kilométer séta. 


A Téli Gyermekvasút túra alighanem sosem fog bekerülni a kedvenc teljesítménytúráim top tízes listájába, de talán még az első húsz-harmincba sem férne be. Igaz, erről legkevésbé a szervezők tehetnek. 2015-ben egy év kihagyással második alkalommal veselkedtünk neki a nyolc kilométeresnek meghirdetett, valójában csak hetes távnak. Szervezői részről nagy pozitívum, hogy volt lehetőség előnevezésre, továbbá több asztalnál intézték a nevezést, abc jelet kaptak az egyes asztalok, s a célban is oda kellett menni, ahol neveztél. Lehet, hogy a kellemetlen időjárás, az ónos eső utóhatásai miatt voltak kevesebben, vagy csak bevált az új indítási metódus, de ezúttal elmaradt a végeláthatatlan sorbanállás. 2013-ból ugyanis leginkább az maradt meg az emlékeim között, hogy miután kb. 1 óra 15 perc alatt lenyomtuk a röpke kis távot, jó negyedórába telt, míg hivatalosan is célba értünk.

2015. április 14., kedd

Tapolca madártávlatból



Miután az elmúlt napok egyik slágertémája Tapolca volt, úgy gondoltam, nézzünk kicsit körül a választókerület központjában, más szemszögből. (Ha valaki esetleg a Holdon lakna, szólok, hogy a hétvégén a fideszes Lasztovicza Jenő januári halála miatt választást tartottak Veszprém megye 3-as számú választókerületében.)

Első képünkön a közel 16 ezres város látható, madártávlatból. Tapolca a Balaton-felvidék nyugati szélén, a Tapolcai-medence közepén helyezkedik el, első írásos említése a XII. századra tehető, amikor III. Béla király (Csump nevű) udvari papjának adományozott egy berket Tapolca és Keszi között. A környék azonban sokkal régebb óta lakott, a legrégibb település nyomaként a Kr. e. 5500–Kr. e. 4500 közötti Starcevo-Kőrös kultúrához tartozó újkőkori ház maradványait tárták fel 1987-ben a Templomudvarban. Vannak nyomai késő vaskori temetőnek, s a rómaiak által épített utak maradványai több helyen is előbukkannak a városban.

2015. április 11., szombat

Gödöllőn jártunk




Méghozzá a Grassalkovich-kastélyban.

Az igazat megvallva, most csak néhány képet, és egy rövid beszámolót szeretnék erről közreadni. Mivel nagy hirtelenjében végre kitavaszodott, számtalan egyéb dolgot is lehet csinálni, például kimenni a kertbe, és fenekestül felforgatni az egészet. Vagy csak ülni, és élvezni a napsugarakat.

2015. április 9., csütörtök

2015. április 8., szerda

Nagyirtáspuszta: Ahol a BKK és a Medvetalp felső vezetése is járt már




Vizsgálatot indított Tarlós István a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) börzsönyi kiruccanása kapcsán.

Nem szeretnék ezen az oldalon nagyon politizálni, de kicsit megmosolyogtam a Blikk hírét, miszerint a Börzsöny szívében található Szent Orbán Wellnesshotelben töltött a BKK felső vezetése két napot. A „BKK csoportosan foglalt szobákat és a közelmúltban kinevezett új vezérigazgató, Dabóczi Kálmán is az egyikben szállt meg. A hotel internetes oldala szerint most, előszezonban a szobákért 23-33 ezer forintot kell fizetni két főre, az apartmanok és a lakosztályok pedig 46-51 ezer forintba kerülnek éjszakánként” – derült ki a cikkből.

2015. április 6., hétfő

Nyulas emlékek és egyebek


Mezei nyulak (Fotó: MTI, Kovács Attila)

Hogy a neve miért lett Gáspár, arra ma már csak tippjeim vannak.

Gyerekkoromban, emlékszem, a délelőtt egy része általában azzal telt, hogy kimentem a kertbe, s megkerestem a húsvéti nyúl által elrejtett tojásokat. Néha voltak egészen ötletes rejtések, de az igazat megvallva, ahogy megpróbálok visszaemlékezni, csak pár évben volt alkalmam efféle kutakodásra. Aztán a nyuszi elkényelmesedett, s többet nem tojt a kertbe. Egyébként egyszer volt egy nyuszim is. Szóval ehelyütt, így húsvét idején egyperces néma csenddel emlékezzünk meg Gáspár, a nyúl előtt is.

2015. április 5., vasárnap

Ahol a legnagyobbak örökre köztünk élnek



Hol kergeti egymást az idők végezetéig Professzor Moriarty és Sherlock Holmes? Hogy lesz igazán halhatatlan Mr. Spock? Hol marad fenn a Beatles neve az örökkévalóságig? A válasz megtalálásához nem kell más csak egy jó adag türelem, egy átvirrasztott éjszaka, meg valami szíverősítő (elvégre még elég hideg van).

Minden általános iskolás fel tudná sorolni naprendszerünk bolygóit. (Talán egy-két túlbuzgó csemete még a Plutót is belevenné, habár lassan ez a generáció elhagyja az általános iskola padjait). Ahhoz hogy elmondja a vállalkozó kedvű önkéntes, hogy ezek a nevek honnan erednek, már talán kissé mélyebb tudás szükséges. A csillagászatban általános tendencia, hogy az égben keringő objektumokat ókori istenekről és istennőkről, esetleg más mitológia alakokról nevezünk el.

2015. április 4., szombat

Ilyen fotókat sem látni minden nap: Bekékült az ország!

Salgó vár (Fotó: MTI, Komka Péter)


Különleges látványban lehetett részünk az ország több pontján is.

Április 2-a az autizmus világnapja, melyet első ízben 2008-ban tartottak meg, az ENSZ határozata alapján. „Az Autizmus Világnapja ENSZ határozat kéri a tagállamokat, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy az autizmust minél szélesebb körben megismerjék a társadalmaikban” – olvasható az Autisták Országos Szövetségének honlapján.

2015. április 1., szerda

Amit a Budapest Kupáról tudni érdemes




Avagy mindaz, ami hirtelen eszembe jutott. Legutóbb, mikor a Gyermekvasút Nyomában túráról írtam, jeleztem, hogy a célban megvettük a Budapest Kupa füzetet is, s nyomban pecsételtettünk abba is. Essen most néhány szó arról, hogy mi is ez a Budapest Kupa.

Tegyük fel, hogy elindultunk életünk első teljesítménytúráján, s sikeresen célba is érkeztünk. Tegyük fel azt is, hogy tetszett ez a szabadidős program, élveztük a kirándulást a természetben, a kihívást, hogy adott időre végig kell jutnunk a megadott útvonalon, leküzdve hegyeket és állandó változóként még az időjárás szeszélyeit is idevehetjük. Jöhet szél, eső, zivatar, télen hó, jég, bármi, ami lassít, és további nehézséget okozhat.